Zorka Kohoutová, *16.4.1931 - zpěvačka

Kdo má rád dechovku, ten musí mít rád i její čelnou tuzemskou přestavitelku, zpěvačku Zorku Kohoutovou.
      Byly doby, kdy byla snad každý týden v televizi. Jen pamětníci si dnes vzpomenou na pořad Sejdeme se na Vlachovce, v němž patřila k největším hvězdám. Ten pořad už dávno na obrazovkách neběží, a když, tak možná jen reprízovaně. Díky tomu možná vzniká dojem, že Zorka Kohoutová už nezpívá a veřejně nevystupuje. Opak je pravdou. Jezdí po menších i větších štacích, ať už sama nebo ve společném programu "Od Valdaufa po Vlacha" se svou vrstevnicí Yvetou Simonovou, a neorientuje se jen na domácí publikum.

....V USA byla máti asi pětkrát, poprvé v roce 1981, naposledy - tuším, - v roce 1995. Vzpomínám na jednu story, která se odehrála na lodi plující po Mississippi v New Orleansu. Černošská kapela tenkrát hrála také naši Škodu lásky, a i když se snažila, zahrála ji špatně rytmicky. Máti to samozřejmě nedalo, a tak milým černochům rytmus a doprovod vysvětlila a zazpívala. Ti se to hned naučili, načež pak máti učila návštěvníky lodi klasickou českou polku .... Měla s tím velký úspěch a vyhrála za ten večer "soutěž" o nejpopulárnější osobnost ..." (z vyprávění syna Jana Valdaufa).

Vystupovat veřejně začala v roce 1952, kdy ji herečka Nataša Golová požádala, aby ji zastupovala v zájezdním představení ve skeči. Bylo to pro mne zábavné a poučné. Hlavně jsem se na jevišti a před lidmi otrkala. Poté jsem v roce 1954 dostala angažmá v orchestru Karla Valdaufa jako konferenciérka. Karel Vágner si záhy všiml, že také slušně zpívám - i když to byly písničšky vesměs z repertoáru orchestru Karla Vlacha. K lidovce jsem tehdy ještě pro své mládí neměla takový vztah. A byl to právě Karel Valdauf, který ve mně vztah k lidovce probudil. Začal pro mne skládat, šít - jak se říká - písničky na míru. Měla jsem úspěch a tak to celé začalo. Karel se do mne zamiloval, a i když věkový rozdíl byl, záhy jsem jeho vztah oplácela."

Z manželství s Karlem Valdaufem pocházejí i dva synové Jan Valdauf(1958) a Dan (1966). Po druhé se zpěvačka provdala v roce 1971 za Jaroslava Vaňátka. Toto druhé manželství trvalo do roku 1983.

" Mnohokrát jsem v minulosti slyšela, že lidovka nepřežuje rok 2000. A vida je tady stále. Když si chcete s lidmi kolem stolu na svatbě nebo při nějakém jubileu zazpívat, nespustíte populární dobový šlágr, nýbrž lidovou písničku....."

Zdroj: Kniha: Robert Rohál: Vzlety a pády slavných českých žen