Krajinný park Havraňák

STROMY MÍSTO BYTOVÝCH DOMŮ

Včera začala výsadba rozsáhlého Krajinného parku Havraňák. V jižní části parku u Toužimské ulice už můžete vidět první stromky.

Jsou to malé sazenice, ale velký den pro Kbely. Za patnáct let budou sazenice stejně velké jako stromy, které byly sázeny před patnácti lety. Bude to trvat roky, ale věříme, že park se jednou rozšíří dál až ke Kbelskému hřbitovu. V severní části krajinného parku už je vidět celková koncepce. Začíná se sázením stromů na městských pozemcích a budováním cestní sítě.

Pozemek byl původně určený k zastavění bytovými domy, ale Kbely výstavbu odmítly a prosadily raději rozšíření lesoparku.

„Územní rozvoj pro nás nejsou bytovky, ale hlavně infrastruktura pro stávající obyvatele, tedy parky, zdravotní střediska, sportovní zařízení a další občanská vybavenost,“ říká starosta Kbel Pavel Žďárský.

Stejně tak bylo velmi obtížné bojovat s betonovou lobby za nepřekřížení parku silnicemi. Nyní už naštěstí běží změna územního plánu na vypuštění silnic ze srdce parku a „Kbelská radiála“ od Kostelce nad Labem by měla skončit už v Přezleticích u dálničního okruhu.28. 4. 2022

image/svg+xml

Menu

Sledujte nás